Migren

Migren, şiddetli baş ağrılarının hem tekrarlaması hem de mide bulantısı ile beraber kusma durumlarının yaşandığı yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen kronik bir hastalıktır.

Migreni Etkileyen Faktörler

Migrenli hastaların çoğuunlukla hava değişimi, kokular gibi dış faktörlerle beraber hormonal değişimler yaşadığı dönemlerde ağrıların başladığı ifadeleri ile karşılaşılır. Bazı durumlarda ise nedensiz baş ağrısı atakları yaşandığı dile getirilir.

Bu gibi durumlarda her hasta her tetikleyiciye karşı aynı ağrı seviyesi olmaz ya da hiç olmayabilir. Kimi durumlarda tek bir faktör etkiliyken kimi durumda birkaç faktörün devreye girmesi söz konusu olabilir.

Sık olarak görülen sebeplerden bazıları ise, stres, az uyumak, uzun süren açlık dönemi, yorgunluk, hava değişimi, alkol kullanımı, kokular (parfüm ya da kimyasal), çok ışıklandırılmış ortam, sigara kullanımı, yüksek rakım migreni tetikleyen faktörlerdendir.

Besinlere baktığımızda ise kafein, peynir, alkol, çikolata, monosodyum glutamat (MSG), aspartam görülür.

Migrenin Aşamaları

Prodrom Dönemi: Ağrı başlamadan önceki dönem.

Aura Dönemi: Yaklaşık 60 dakikalık süreci tanımlar. Yüzde ve dilinizde kısmen uyuşukluk veya karıncalanma olarak kendini gösterir.

Ağrı Dönemi: Bu aşamada şiddetli, zonklayıcı ve basınçlı ağrı hissedilir. 30 dakika ile 2-3 gün arasında sürebilir. Kimi hasta ifadelerine göre, başın tek tarafında hissedilen ağrının şiddeti daha fazla olabilmektedir.

Postdrom Dönemi: Ağrı sonrası döneminde bitkinlik, bezginlik ve yorgunluk hissi bulunur ve ağrının azalması ile birlikte rahatlama hissi oluşur.

Bize Yazın
Lurivo Test Türkiye
Merhaba, Lurivo Test Türkiye'ye Hoşgeldiniz.

Sizi arayabilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi bize iletin.

Lurivo Ekibinden Sevgilerle,
Call Now Button