Egzama, nedeni tam olarak bilinemeyen, cildin iltihaplanması sonucu vücudumuzda kızarıklık, kaşıntı ve döküntü olarak görünen bir cilt hastalığıdır.

Egzama sonrasında başlayan iltihaplanma ile vücudumuzun bariyer özelliği ortadan kaybolup, dışardan mikropların kolayca vücudumuza girmesine davetiye çıkarmak anlamına da gelmektedir.

Egzaması olanların özellikle dikkat etmesi gereken temel konu hijyen ve beslenmedir.

Yapılan birçok çalışma sonucunda egzaması olan kişilerin, probiyotikli gıdaları tüketmesi gerektiğini ortaya konmuştur. Savunma sisteminin zayıflaması sonucunda onu güçlendirecek olan probiyotikli gıdalardır.

Probiyotikler, bağışıklık sistemimizin merkezi olan bağırsaklarımızın iyi çalışması, bakterilerden korunmamız ve sindirim gerçekleşmesi için gereklidir.

Bağırsaklarımızda yararlı ve zararlı bakteriler bulunmaktadır. Sağlıklı kişilerde yararlı bakteriler ağırlıkta olup, sindirim ve emilim için faydalıdır. Zararlı bakteriler ise sağlığa zararlı ve çeşitli toksin salgılayarak hastalıklara neden olurlar. Bunun sonucunda bağırsak floranızın bozulması ile bağışıklık sisteminizin çökmesine neden olur.

Güçlü bağırsaklar nasıl olabilir?

Probiyotikli gıdalar ile beslenerek mi? Örnek: Yoğurt, ayran, peynir…

Örneğin, yoğurt inek mi? Koyun mu? Keçi yoğurdu mu olmalı?

Çünkü eğer inek sütüne karşı intoleransınız var ise bağırsaklarınızı güçlendirmek ve faydalı bakterileri arttırmak yerine, vücudunuza bağırsaklarınızın yabancı madde olarak kabul ettiği besinleri alarak farkında olmadan kendinize zarar vermiş olacaksınız.

Herkes için doğru olan besinler sizler için yanlış olabilir. Kardeşiniz inek sütünü sağlıklı olarak tüketirken sizin uzak durmanız gerekebilir. Çünkü sağlıklı bağırsaklar ancak ve ancak intoleranssız beslenme ile olur.

İntoleranssız beslenme için de kapsamlı bir gıda intoleransı testi yaptırmanız gerekmektedir.

Yani aslında temiz ve sağlıklı bağırsaklara sahip olmamız gerekmektedir.

Egzamanın nedenini tam bilemesek de, bağırsaklarımızı yani savunma sistemimizi tehlike atan gıdaları intolerans testi yaptırarak öğrenebilir ve doğru beslenmeyi gerçekleştirebiliriz.

Ayrıca intoleransınızın olduğu gıdaları tüketerek egzamalarınızın şiddetlenme ya da alevlenme dediğimiz süreçlerine neden olabilirsiniz.

Temel konu kişisel sağlıklı ve doğru beslenme. Bunun için de intoleranssız beslenmemiz gerekmektedir.

Son olarak hastalıklardan korkmayın onlarla mücadele yollarına başvurun.

Bize Yazın
Lurivo Test Türkiye
Merhaba, Lurivo Test Türkiye'ye Hoşgeldiniz.

Sizi arayabilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi bize iletin.

Lurivo Ekibinden Sevgilerle,
Call Now Button